Život v duchu posolstiev

Dátum: 30.05.2012

Vložil: Ilka Veronika

Titulok: Re:Re: odkaz na farních stránkách děkanství Protivín

Milá Alko,

v modlitbě si vzpomenu. Se změnou životního stylu je to jako když se rozjíždíme v autě - zpravidla napřed zařadíme jedničku a pak teprve zvyšujeme rychlost. Někteří experti sice zvládnou i letmý start, ale není to úplně standardní.
Doporučuji: začněte pomalu, ale důsledně. Modlete se a postěte se natolik, nakolik to zvládnete, a vytrvejte. Tuším že Matka Tereza říkala (nebo Sv. Terezie z Lisieux?), že nemůžeme dělat velké věci, ale malé věci s velkou láskou. Nedávno jsem vyprávěla dětem o sv. Terezii z Lisieux, jak obětovala žízeň za spásu hříšníků. A naše dcera mi pak říká: "mami, měli jsme ve školce moc dobrý oběd, ale nepřidala jsem si a obětovala jsem to za zatvrzelé hříšníky."
Začněte tím, že si např. dáte o jeden kousek masa míň, o jeden koláč míň nebo si aspoň v pátek odepřete čokoládu. A postupně si zvyšujte zátěž. Samozřejmě můžete zkusit hned náročnější půst, ale bude to boj. Musíte se zároveň modlit.
Důležité upozornění: půst neznamená hladovění. Spíše jednoduchou stravu. Chleba se můžete najíst do sytosti, stejně jako napít vody. Zohledněte i svůj zdravotní stav a vytížení.
Nenechte se nikdo vyprovokovat k závodům v askezi. To by podporovalo pýchu. Přečtěte si v Písmu o farizeu a celníkovi.
Askeze je cvičení ke ctnostnému jednání. Cílem není zřeknutí se svých potřeb, ale cvičením k vnitřní svobodě, která je chápána jako nezávislost (nemuset hned všechno mít, nebýt hned nespokojený, když něco není podle mých představ). Cílem askeze není násilím si podrobit vlastní tělo bez ohledu na reálné možnosti. To by bylo spíše sebeničení ve jménu Božím.
Při askezi se vzdáváme něčeho dobrého ve prospěch něčeho ještě lepšího. Pokud však člověk nezná tyto zdravé cíle, askeze se mu stává jen bezduchým cvičením, popíráním svých potřeb a jejím plodem je nespokojenost a nenaplněný život. "Milosrdenství chci, ne oběť," praví Hospodin (Mt 9,13).
Životní zpověď bych neodkládala. Nebojte se, kněží už toho tolik vyslechli, že je asi jen málo co překvapí. Vrhněte se do výhně Božího milosrdenství. Není hřích, který by Bůh nedokázal odpustit.





Späť na diskusiu