Život v duchu posolstiev

Dátum: 17.05.2013

Vložil: Stanislava

Titulok: Re:Zajímavý článek

Také jsem našla krásný článek: homilie papeže Benedikta při svojí první mši. Zádný karneval se nekonal. Nosí František palium? Nebo se ho vzdal. Stana


Drazí přátelé! V této chvíli nemám potřebu předkládat vám nějaký vládní program (...). Můj opravdový vládní pro- gram je to, abych nekonal vůli svou, abych nesledoval své ideje, ale abych naslouchal spolu s celou církví slovům a vůli našeho Pána a nechal se vést Jím, tak aby to byl On sám, kdo povede církev v této chvíli našich dějin. Místo předklá- dání programu bych chtěl pouze jednoduše komentovat dvě znamení, jimiž je liturgicky představováno převzetí Petro- vy služby (...).
Symbol pallia: beránčí vlna chce představovat ztracenou ovci nebo nemocnou či slabou, kterou pastýř bere na svá ramena a vede ji k vodě života (...). On je pastýř dobrý, který dává život za své ovce. Pallium říká především to, že všich- ni jsme vedeni Kristem. A stejně tak nám říká, že máme pomáhat a vést jeden druhého. Tak se pallium stává symbo- lem pastýřského poslání (...). Pastýř všech lidí, živý Bůh, se stal beránkem, přijal úděl beránka, který je pronásledován a zabit. Právě On se zjevuje jako pravý pastýř: „Já jsem pastýř dobrý... Já dávám život za své ovce,“ říká Ježíš o sobě (Jan 10, 14). Není to moc, která osvobozuje, ale láska! (...) Bůh, který se stal beránkem, nám říká, že svět je zachrá- něn Ukřižovaným a ne ukřižovateli. Svět byl vykoupen trpělivostí Boha a zničen netrpělivostí lidí. Jeden charakteris- tický rys pastýře musí být – milovat lidi, kteří mu byli svěřeni, tak jako miluje Kristus, v jehož službě se nachází: „Pas mé ovce,“ říká Kristus Petrovi, a mně v této chvíli. Pást, to znamená milovat – a milovat, to znamená také být ochot- ní trpět. Milovat znamená: dávat ovcím pravé dobro, potravu Boží pravdy, Božího slova, potravu jeho přítomnosti, kte- rou nám dává v Nejsvětější svátosti. Drazí přátelé – v této chvíli mohu říci pouze: modlete se za mne, abych se naučil milovat Pána stále víc. Modlete se za mne, abych stále víc miloval své stádce – vás, svatou církev, každého jednotlivě a všechny společně. Modlete se za mne, abych ze strachu neutíkal před vlky.
Vlci a strach. Také následující den po svém zvolení, při koncelebraci v Sixtinské kapli, zmínil lidský strach tvá- ří v tvář tomu, co jej očekává, avšak nejednalo se pouze o pochopitelný úlek při pohledu na velký a těžký úkol, ale spíše o konkrétní a zvláštní strach z „vlků“, kde existuje strohá a dramatická alternativa: dá se pouze „utéci“, nebo čelit martyriu.47 Od svého nástupu do úřadu tedy Benedikt XVI. vnímá horizont utrpení. Po celý první rok se k tomuto tématu vrací. Vatikanista Sandro Magister takto komentoval konzistoř konanou 24. března 2006: „První konzistoř Benedikta XVI. se starými a novými kardinály bude připomínána z hlediska důležitosti purpu- rové barvy. Papež položil velký důraz na význam kardinálské barvy. Připodobnil ji k barvě krve prolité Ježíšem na kříži.“





Späť na diskusiu