Život v duchu posolstiev

Dátum: 17.05.2013

Vložil: Mária F.

Titulok: NOVÉNA ODOVZDANOSTI - upravila som to do sl. j.

Novéna odovzdanosti

1.deň PRENECHAJ MI SVOJE STAROSTI
Prečo sa tak neustále znepokojuješ a trápiš? Prenechaj mi svoje starosti a všetko sa upokojí. V pravde ti hovorím, že každý úkon opravdivej, hlbokej a úplnej dôvery vyvolá účinok, ktorý si tak veľmi praješ a tvoje ťažké situácie sa vyriešia.
"Pane Ježišu úplne sa Ti odovzdávam, postaraj sa o všetko."

2.deň SPIACE DIEŤA V MATKINOM NÁRUČÍ
Dôverovať mi, neznamená najprv sa sužovať, búriť sa, zúfať si a až potom sa obrátiť na mňa v modlitbe plnej nepokoja, aby som sa ponáhľal za tebou. Dôverovať mi, znamená zmeniť nepokoj v modlitbu. Dôverovať mi, znamená pokojne zavrieť oči svojej duše, odvrátiť svoju myseľ od trápenia, a tak spôsobím, že si ako dieťa, ktoré spí v matkinom náručí. To, čo Ťa znepokojuje a vytvára tvoje utrpenie, je tvoje zbytočné rozumovanie a premýšľanie po svojom, tvoje nápady a vôľa za každú cenu si sám poradiť s tým, čo ťa trápi. Čo všetko by som neurobil, keď sa duša vo svojich duchovných i hmotných potrebách obráti na mňa a povie plná dôvery: "Vezmi všetko do svojich rúk." zatvorí oči a upokojí sa!
"Pane Ježišu, úplne sa Ti odovzdávam, postaraj sa o všetko."

3.deň BUĎ VÔĽA TVOJA
O mnoho viac by mala tvoja duša zavrieť svoje oči a odpočívať v mojom náručí! Len málo milostí obdržíš, keď sa trápiš a snažíš sa, aby si ich získal; obdržíš ich veľmi mnoho, keď tvoja modlitba predstavuje tvoju úplnú dôveru vo mňa. V utrpení prosíš, aby som konal, ale tak, ako túžiš ty. Obraciaš sa na mňa, ale chceš, aby som sa prispôsoboval tebe. Nebuď ako chorý, ktorý prosí lekára o vyliečenie, ale sám si všetko ordinuje. Nepostupuj tak, ale modli sa, ako som vás to naučil v modlitbe. "Otče náš...posväť sa meno Tvoje," to znamená, buď oslávený v tejto mojej núdzi a ťažkostiach. "Príď kráľovstvo Tvoje" znamená, nech sa všetko pričiní o slávu Tvojho kráľovstva v nás a vo svete. "Buď vôľa Tvoja, ako v nebi, tak i na zemi", to znamená: Ty Pane, rozhoduj v tejto potrebe, urob to, čo Ty pokladáš za najlepšie pre môj večný a časný život. Akonáhle mi naozaj povieš: "buď vôľa Tvoja," čo je totožné so slovami "postaraj sa o všetko," ja prídem s celou svojou všemohúcnosťou a vyriešim aj najťažšie situácie.
"Pane Ježišu, úplne sa Ti odovzdávam, postaraj sa o všetko!

4.deň PANE JEŽIŠU, ÚPLNE SA TI ODOVZDÁVAM, POSTARAJ SA O VŠETKO
Keď vidíš, že sa tvoje trápenie zväčšuje, miesto toho, aby sa zmenšovalo, netráp sa a zatvor oči a povedz mi s dôverou: "Buď vôľa Tvoja, vezmi všetko do svojich rúk." Hovorím ti, že sa postarám a zasiahnem do tej záležitosti ako lekár a dokonca, ak bude treba, urobím zázrak. Vidíš, že sa záležitosť zhoršuje? Nestrácaj ducha! Zatvor oči svojej duše a znovu povedz: "Vezmi všetko do svojich rúk. "Hovorím ti, postarám sa o to a nie je účinnejšieho lieku, ako zásah mojej milosti. Postarám sa o všetko, len keď zatvoríš oči.
"Pane Ježišu, úplne sa Ti odovzdávam, postaraj sa o všetko."

5.deň ZATVOR OČI SVOJHO JA
V rozpore s dôverou je starosť, zmätok, premýšľanie o dôsledkoch nejakej záležitosti. Sú to veci proti skutočnému odovzdaniu sa! Je to podobný zmätok, ako keď sa deti domáhajú, aby sa matka postarala o ich záležitosti, a pritom si ich chcú zariaďovať sami, a tak prekážajú svojimi nápadmi a vrtochmi jej práci. Zatvor oči svojho ja a dovoľ mi konať. Pokojne zatvor oči a mysli len na prítomnosť a od budúcnosti sa odvráť ako od pokušenia. Opri sa o mňa a ver v moju dobrotu a ja prisahám pri svojej láske, že keď v takomto postoji povieš: "Vezmi všetko do svojich rúk..." ja to úplne zariadim, poteším ťa, upokojím a povediem.
"Pane Ježišu, úplne sa Ti odovzdávam, postaraj sa o všetko."

6.deň ZÁSAH MOJEJ LÁSKY
I keď ťa budem musieť viesť inou cestou, než ktorou chceš ty, napriek tomu ťa budem niesť vo svojom náručí, pretože neexistuje účinnejší liek, ako keď zasiahnem vo svojej láske. Ale uvedom si jasne to, že ja môžem všetko prevziať len vtedy, keď ty nasmeruješ svoj vnútorný zrak na mňa, to znamená, len keď skutočne chceš a kedy dokonale dôveruješ. Áno, keď sa mi úplne odovzdáš svojou plnou dôverou!
"Pane Ježišu, úplne sa Ti odovzdávam, postaraj sa o všetko."

7.deň PRAVÁ ODOVZDANOSŤ
Nemôžeš spať, všetko chceš zhodnotiť, všetko vypátrať, na všetko myslieť, a tak dôveruješ ľudským silám alebo, čo je horšie, dôveruješ len ľudskému zásahu. A to vlastne prekáža mojím plánom, ktoré s tebou mám. Ako túžim po tvojej pravej odovzdanosti, aby som ti mohol preukázať dobrodenia a ako ma zarmucuje, keď ťa vidím znepokojeného. O to vlastne usiluje diabol, aby ťa pobúril, znepokojil, aby ťa skryl pred mojím pôsobením a hodil ťa napospas ľudskému konaniu. Preto dôveruj jedine mne, opri sa o mňa, zver sa mi so všetkým! Robím zázraky úmerné tvojej dôvere vo mňa, a nie tvojim starostiam. Keď sa nachádzaš v úplnej biede, vylievam na teba poklady svojich milostí. Ak máš svoje zásoby pomoci, aj keď neveľké a staráš sa, aby si ich získal, zostávaš za prirodzeným priebehom vecí, ktorému často prekáža diabol. "Pane Ježišu, úplne sa Ti odovzdávam, postaraj sa o všetko."

8.deň JA TVOJ BOH SA POSTARÁM
Žiadny človek, ktorý uvažuje len podľa ľudskej logiky, neurobil zázrak. Božským spôsobom koná ten, kto dôveruje Bohu. Keď vidíš, že sa tvoje záležitosti komplikujú, povedz zo zatvorenými očami: "Ježišu, postaraj sa o ne." Takto si počínaj vo všetkých svojich potrebách. Počínajte si tak všetci a uvidíte veľké, ustavičné i tiché zázraky. Zázraky, ktoré nebudú navonok vyzerať senzačne, ale pre vás budú veľké, a okrem toho budú posilňovať vašu dôveru a lásku ku mne. Ja, váš Boh, sa postarám. Uisťujem vás!
"Pane Ježišu, úplne sa Ti odovzdávam, postaraj sa o všetko."

9.deň NEBOJ SA, JA SA O VŠETKO POSTARÁM
Vždy sa modli v tomto postoji a v tejto dôvere a budeš mať veľký vnútorný pokoj a budeš zbierať skutočné plody mojej lásky, ktorá so sebou prináša utrpenie. Zdá sa ti to nemožné? Opäť zatvor oči a z celej duše hovor: "Ježišu, vezmi všetko do svojich rúk." Neboj sa, ja sa naozaj o všetko postarám! Potom budeš moje meno oslavovať tým, že sa úplne pokoríš. Tvoje modlitby nemajú takú cenu, ako jediný skutok dôvernej odovzdanosti. Dobre si to uvedom, že neexistuje účinnejšia novéna, než táto.
"Pane Ježišu, úplne sa Ti odovzdávam, vezmi všetko do svojich rúk, postaraj sa o všetko."

--------------------------------------------------------------------------------
O dôvery plnom odovzdaní sa
Dňa 19. novembra 1970 zomrel vo veku 88 rokov Don Dolindo Ruotolo, talianský kňaz, ktorému sv. Pio raz povedal: "V tvojej duši je celé nebo." Jeho meno "Dolindo" znamená "bolesť" a jeho život bol skutočne naplnený bolesťou. Ako dieťa a neskôr ako mladý muž, ako seminarista i ako kňaz prežíval jedno pokorenie za druhým v takej miere, že sa na ňom splnili prorocké slová jedného biskupa: "Budete mučeníkom, ale mučeníkom v srdci, a nie krvou."
Vo svojom obrovskom utrpení v priebehu celého svojho života, sa Dolindo stával stále viac dieťaťom, ktoré sa úplne odovzdávalo Nebeskému Otcovi. "Som úplne úbohý, úbohé nič." Moja moc je modlitba, mojím vodcom je Božia vôľa, ktorou sa nechávam viesť za ruku. Mojou istotou na nerovnej ceste je nebeská Matka Mária! Tieto slova plné dôvery odmenil Boh zo svojej strany veľkou dôvernosťou, s akou sa prihováral k duši tohoto pokorného kňaza. Keď budeme čítať slová, ktoré nám dáva Ježiš pre skúšky nášho života, čítajme ich tak, ako keby ich bol dal len pre nás. Keď sa nám zdá, že Pán v loďke spí, znamená to, že v búrkach máme ísť k Nemu, plní dôvery, aby sme Mu všetko odovzdali a aby sme očakávali pomoc od Neho samotného.
---------------------------------------------------------------------------------
Zo spisov sluhu Božieho Dolindo Ruotola.
Odovzdanosť je heroická a zároveň sú jej schopné i malé deti. To, čo je pre malé deti úplne jednoduché, k tomu my často potrebujeme takmer hrdinstvo – to, keď sa vo svojom živote máme vzdať svojich predstáv a prianí. Zjednoťme sa vtedy s odovzdanosťou Panny Márie a spolu s ňou sa modlime: "Nech sa mi stane podľa Tvojho slova." Vzdajme sa všetkého a úplne sa odovzdajme!
--------------------------------------------------------------------------------- Je to vzácna novéna. Tie zázraky sa konajú, je nutné za každý deň novény Pánu Ježišovi poďakovať.
---------------------------------------------------------------------------------





Späť na diskusiu