Život v duchu posolstiev

Dátum: 19.05.2013

Vložil: Katka

Titulok: Re:Duch Svätý

HRIECH A CHARIZMY
Pán často mení naše hriechy na dary. A svoje charizmy objavíme vďaka svojím hriechom. Často sa stáva, že náš hriech je spojený s určitou charizmou. Keby ste prišli za mnou a povedali by ste mi : "Otče, ja neviem aké sú moje charizmy", ja by som vám povedal : "Povedz mi, aké sú tvoje hriechy, a ja ti poviem, aké máš charizmy." A platí to aj opačne. Ak mi poviete :"Otče, ja nemám žiaden hriech", tak ja vás vyzvem:"Tak mi povedz, aké máš charizmy." Vidíte aký je Pán dobrý, on berie aj do úvahy zlo, ale zároveň ho premieňa na dobro. Uvedieme niekoľko príkladov, aby ste lepšie pochopili o čom hovorím:

Svätý Peter
Keď si Ježiš vyberá dvanástich apoštolov, nevyberá si dvanástich svätcov, ale dvanástich hriešnikov. Peter bol veľmi namyslený muž a chcel byť na prvom mieste. Stále sa staval do popredia, len aby vynikol, aby bol pred inými. V Písme sa o tomto Petrovom hriechu jasne hovorí - je to hriech pýchy. Peter bol veľmi ambiciózny. Spomeňme si na scénu, keď sa Ježiš prechádzal po jazere. Peter bol jediný, ktorý oslovil Ježiša - "Pane, ak si to ty, rozkáž aby som prišiel k tebe po vode." Nepotreboval to, nepotreboval sa prechádzať po mori, veď bol v loďke. Ježiš mu povedal : "Poď!" A Peter vystúpil z loďky a prechádzal sa po mori. Samozrejme, že celú tú cestu neprekonal, lebo sa zľakol. Namiesto toho,aby sa pozrel na Ježiša, Pozrel sa do hlbočiny a začal sa topiť. (Mt 14,24-33) Vždy sa vyvyšoval a staval pred ostatných -" Aj keby ťa, Pane, všetci títo zradili, ja ťa určite nezradím!" (Mt 26,33) A bol jediný, ktorý ho zaprel. On je vždy ten, ktorý zasahuje. Keď bol v Getsemanskej záhrade s Ježišom, jediný vytasil meč na Ježišovu obranu a odrezal sluhovi ucho. (Lk 22,50) Peter spôsoboval Ježišovi najväčšie ťažkosti. Čo urobil Ježiš s hriechom pýchy s jeho povahou? Nepovedal mu :" Peter, nehnevaj sa, je mi ľúto, ale tebe sa určite nepodarí kráčať so mnou, so všetkými tými ťažkosťami, ktoré mi spôsobuješ", ale stavia ho pred výzvu. Nepýta sa ho :"Peter, pamätáš sa, čo som vás učil?" Nie, nič také. Pán mu položí veľmi jasnú otázku : " Peter, miluješ ma?" A táto otázka znamenala- Peter, budeš vodcom nie preto, že by si mal dar vodcovstva, ale preto, že miluješ. A vy zrejme rozumiete, čo je to láska. Niet väčšej lásky, ako tej, keď človek kladie svoj život za niekoho iného. Peter odpovedá na Ježišovu výzvu slovami :"Ano, Pane, ty vieš všetko, ty dobre vieš, že ťa mám rád." ( už sa nevyvyšuje, nepotrebuje ukazovať pred ostatnými svoju lásku k Ježišovi, priznáva, že On vie všetko a preto vie ako ho Peter miluje) Jediná podmienka, ktorú kladie Petrovi, je tá, či ho miluje. Ak ho bude milovať, všetko bude v poriadku a Peter bude schopný pásť jeho ovce. Vidíte, že Pán Petrovu túžbu - chcieť vo všetkom vyniknúť, byť všade prvý - neničí, ale mení ju na dar vodcovstva a robí z neho skutočného vodcu, ale vodcu v láske. ( Peter nakoniec zomrel mučeníckou smrťou - bol ukrižovaný, no sám žiadal, aby bol ukrižovaný dole hlavou, lebo tvrdil, že nie je hoden umrieť tak ako jeho Učiteľ)

Mária z Magdaly
Mária bola prostitútka, plná sexuálnych túžob. Svätý Ján o nej hovorí, že Ježiš z nej vyhnal sedem zlých duchov. Ale mala veľkú náklonnosť milovať. Milovala nesprávnym spôsobom, nesprávnych ľudí v nesprávnom čase ale chcela byť milovaná a chcela aj milovať. Bola verejnou hriešnicou, ale stretla sa s Ježišom. Jej hriech sexuality zmenil na veľkú dôvernosť. Neobral ju o vrúcnu túžbu milovať, ktorú v sebe Mária cítila. Stala sa kontemplatívna žena, ktorá vydržala celú noc prebdieť pri Ježišovom hrobe. nenachádzame v Písme ženu, ktorá by mala hlbší, dôvernejší vzťah k Ježišovi, ako práve Mária z Magdaly. Keď sa Mária dozvedela, že Ježiš je v problémoch, bola ochotná prejsť takmer 200km a počas celého procesu ostala v Jeruzaleme, aby podporila Ježiša, ktorý trpel. Sprevádzala ho aj na Kalváriu a pravdepodobne bola po Panne Márii prvá žena, ktorej sa Pán Ježiš zjavil.





Späť na diskusiu